wyłączenia z ksef

Kod QR na fakturze w KSeF - nowy obowiązek

Kod QR na fakturze wystawionej w KSeF: Nowy obowiązek dla podatników

W niektórych przypadkach podatnicy będą zobowiązani do oznaczania faktur ustrukturyzowanych kodem weryfikującym. W wyjątkowych sytuacjach taki obowiązek wystąpi również w przypadku faktur, które zostaną wystawione poza Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Sprawdź, kiedy stosować kod QR na fakturach wystawionych przy użyciu KSeF i w jakim celu trzeba oznaczać kodem faktury.

Kodem weryfikującym oznaczane będą głównie wizualizacje faktur ustrukturyzowanych (np. w formacie pdf czy też w postaci papierowej). Kod weryfikujący umożliwi sprawdzenie, czy otrzymany dokument został wystawiony przy użyciu KSeF, a także czy dane na nim zawarte są zgodne z fakturą, która znajduje się w KSeF. Taką funkcjonalność zapewni KSeF.

Dostęp to faktury ustrukturyzowanej za pośrednictwem kodu weryfikującego zasadniczo będzie możliwy po wcześniejszym uwierzytelnieniu i autoryzacji w KSeF, jednak nie tylko. Można będzie również uzyskać dostęp do faktury ustrukturyzowanej bez logowania się do KSeF, przy czym w takim przypadku konieczne będzie podanie dodatkowych danych z faktury. 

JST a KSEF – problemy i wyzwania

JST w obliczu cyfrowej rewolucji: poznaj wyzwania i problemy związane z wdrożeniem Krajowego Systemu e-faktur

Moment wejścia w życie obowiązku fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się nieubłaganie. We wrześniu br. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór struktury logicznej FA(2), przystosowany już do stosowania w ramach obligatoryjnego KSeF. Czas zatem rozpocząć przygotowania do nowej rzeczywistości „fakturowej”. Sprawdź, jakie są największe problemy i wyzwania związane z tym procesem, jakie stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego. Poznaj wskazówki, jak sobie z nimi poradzić.

Podatnicy powinni być gotowi na nowy model przesyłania i odbioru faktur najpóźniej od 1 lipca 2024 r. (jedynie podatnicy zwolnieni z VAT będą mogli przesyłać faktury sprzedaży w KSeF od stycznia 2025 r., jednak również powinni być gotowi na odbiór faktur zakupowych w standardowym terminie).

Zaplanuj proces wdrożenia KSeF w czasie

Wdrożenie KSeF będzie dużym wyzwaniem dla każdego polskiego podatnika VAT wystawiającego faktury, w tym oczywiście jednostek samorządu terytorialnego.

W przypadku samorządów konieczne będzie uwzględnienie w tym procesie specyfiki skonsolidowanych rozliczeń VAT JST oraz utworzonych przez nią jednostek organizacyjnych (jednostek i zakładów budżetowych).

Faktury zaliczkowe i rozliczeniowe w KSeF

Jakie są zasady wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych w KSeF

Wraz z wejściem w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) podatnicy będą zobowiązani do wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych za pośrednictwem tego systemu. Wiązać się to będzie z koniecznością zmiany dotychczasowej praktyki w zakresie wystawiania tych dokumentów. Poznaj wskazówki eksperta dotyczące tego, jak wystawiać faktury zaliczkowe i rozliczeniowe w KSeF.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie zmiany dotyczące wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych obowiązują od 1 września 2023 r. i jaki ma to wpływ na ujmowanie tych faktur w KSeF.

Polecamy szkolenia video dotyczące KSeF:

Zasady korzystania z KSeF – co zmieniło nowe rozporządzenie MF

Procedury szczególne a KSeF: MPP, VAT marża i metoda kasowa

Kursy walut w KSeF i sankcje za niewywiązywanie się z obowiązków

Korekty faktur w KSeF – szkolenie online