wyłączenia z ksef

Termin obowiązkowego KSeF konsultacje MF

Uwaga! Jednakowy termin obowiązkowego KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych

21 marca br. resort finansów podsumował konsultacje KSeF. Minister finansów potwierdził, że od KSeF nie ma odwrotu. Obecnie trwają analizy i data obowiązkowego KseF zostanie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja. Zaproponowano dopuszczenie możliwości wystawiania w KSeF faktur konsumenckich. Jakie inne nowości dotyczące KSeF poznaliśmy po spotkaniu w MF?

Projekty rozporządzeń dotyczące KSeF już w kwietniu

Minister finansów zapowiedział, że obowiązkowy KSeF ma wejść w życie w tym samym momencie zarówno  dla czynnych, jak i zwolnionych podatników VAT.  Na początku kwietnia pojawią się nowe rozporządzenia i zmiany w ustawie dotyczące KSeF.

Aplikacja KSeF i szkolenia, indywidualne spotkania

W II połowie kwietnia MF uruchomi aplikację na telefony mobilne do korzystania z KSeF. Z kolei na początku maja ruszają szkolenia dotyczące KSeF. Będą się one odbywały w urzędach skarbowych. Szkolenia będą dotyczyć m.in.: głównych założeń związanych z działaniem KSeF, kodów QR, dostępów do e-faktur, czy też funkcjonowania darmowych aplikacji.

Podatnicy będą mogli się też umawiać na indywidualne spotkania w urzędach skarbowych

Filmy instruktażowe i infolinia KSeF

Ministerstwo Finansów zapowiedziało też powstanie filmików instruktażowych dotyczących KSeF. Z kolei od lipca rusza infolinia KSeF, którą będzie prowadzić Krajowa Informacja Skarbowa. Korzystanie z infolinii pozwoli przygotować się przedsiębiorcom na przygotowanie do obowiązkowego KSeF.

Czytaj też:

Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF

Jakie są zasady wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych w KSeF

Czy można zalogować się do KSeF bez podpisu zaufanego

Podczas spotkania podsumowano konsultacje, jakie odbywały się w MF. Resort finansów przeanalizował zgłoszone propozycje i zaproponował zmiany w KSeF. Przedstawiamy je poniżej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy będą znane projekty nowych aktów prawnych dotyczących KSeF;
  • Od kiedy ruszy infolinia dotycząca KSeF;
  • Jakie nowości w stosunku do obecnych rozwiązań pojawią się w KSeF.

Polecamy też:

W Ministerstwie Finansów trwają spotkania dotyczące KSeF – 25 wniosków z konsultacji

W Ministerstwie Finansów trwają spotkania dotyczące KSeF – 25 wniosków z konsultacji

Wciąż analizowane jest wprowadzanie KSeF etapami, ewentualne zmiany w schemie będą możliwe w przyszłości, a nie w momencie wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Sprawdź podsumowanie dotychczasowych konsultacji w sprawie obowiązkowego KSeF.

Pierwsze konsultacje w Ministerstwie Finansów już za nami. Przedstawiamy podsumowanie odbytych spotkań i wniosków, jakie z nich płyną:

1.     Nie nastąpią żadne kluczowe zmiany w schemie i zasadach funkcjonowanie KSeF
MF, pomimo wielu postulatów środowiska przedsiębiorców, definitywnie odrzuciło możliwość odejścia od powiązania daty przesłania faktury jako daty jej wystawienia. Postulat branży paliwowej wprowadzania faktury do KSeF w terminie, np. 3 dni w stylu BANKU FAKTUR, a klientom wydawane w trybie, jak dotychczas, niestety przepadł.

2. Błędy semantyczne w schemie

Zasygnalizowano potrzebę analizy kwestii błędów semantycznych w schemie przy wysyłaniu faktury via API – w tym pokazywanie pierwszego błędu, który spowodował odrzucenie faktury,

3. Tryb offline a KSeF

Będzie możliwość stosowanie trybu offline po doprecyzowaniu zasad jego używania w sytuacjach wystawiania faktur tzw. przy kasie.