Czy zakup flagi na Święto Niepodległości zaliczymy do kosztów

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 9 listopada 2023
Zakup flagi na Święto Niepodległości w kosztach

Wiele firm kupuje flagi w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdźmy

Organy podatkowe jeszcze kilka lat temu uważały, że wydatków na zakup flagi narodowej nie można uznać za koszt podatkowy. Tłumaczono, że brak jest związku przyczynowego między ich poniesieniem a źródłem, z którego uzyskiwane są przychody, czyli działalnością gospodarczą.

Organy podatkowe pozwalają zaliczyć wydatek na flagę do kosztów 

Wydatki poniesione na zakup flagi państwowej mogą stanowić koszt podatkowy – o ile flaga jest wykorzystywana dla celów działalności prowadzonej przez podatnika i nie służy osobistym celom pracowników (innych osób) albo bez uzasadnienia nie znajduje się poza siedzibą podatnika – takie jest obecne stanowisko ministra finansów.

Organy podatkowe pierwotnie stały na stanowisku, że wydatków na zakup flagi narodowej nie można uznać za koszt podatkowy. Tłumaczono, że brak jest związku przyczynowego między ich poniesieniem a źródłem, z którego uzyskiwane są przychody, czyli działalnością gospodarczą (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 sierpnia 2010 r., nr IPPB5/423-255/10-4/PS oraz interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 grudnia 2011 r., nr ILPB3/423-443/11-4/JG).

Stanowisko resortu finansów zmieniło się, co zostało odzwierciedlone w odpowiedzi ministra finansów  na interpelację poselską nr 11844  oraz w zmianie wspomnianej już interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr DD6/033/247/MZG/2012/925/RD-36378/13.

Minister Finansów nie przyjął odgórnego założenia, że w przypadku zakupu flagi nie wystąpi związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a prowadzoną działalnością gospodarczą. Zamiast tego odwołał się do art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT.

Wykluczony użytek osobisty

Minister uznał, że wydatki poniesione na zakup flagi państwowej mogą stanowić koszt podatkowy – o ile flaga jest wykorzystywana dla celów działalności prowadzonej przez podatnika i nie służy osobistym celom pracowników (innych osób) albo bez uzasadnienia nie znajduje się poza siedzibą podatnika.

Wynika z tego, że jeśli flaga zostanie wywieszona przed siedzibą bądź w siedzibie podatnika w Święto Niepodległości, to wydatek poniesiony na jej zakup będzie można zaliczyć do kosztów.

Natomiast jeśli flaga zostałaby zakupiona z przeznaczeniem na udział w odbywanych w tym dniu marszach niepodległości, to taki wydatek zostanie poniesionych w celach osobistych, a zatem będzie brak związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zapamiętaj! W tym przypadku nie będzie go można uznać za koszt podatkowy.

Odliczenie VAT naliczonego

Prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje, jeśli towar lub usługa pozostaje w związku z poszczególnymi czynnościami dającymi prawo do odliczenia, tj. czynnościami opodatkowanymi i niektórymi zwolnionymi albo z ogółem takich czynności, czyli z działalnością gospodarczą. Chociaż do tej pory nie została wydana interpretacja indywidualna w zakresie odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu flagi narodowej, to w mojej ocenie należy stosować analogiczne kryteria jak w przypadku uznania tego wydatku za koszt podatkowy. To zaś oznacza, że jeśli będzie wywieszona przed siedzibą podatnika w święto narodowe, to będzie można odliczyć VAT naliczony.

Autor:

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz