Wydatki na programy motywacyjne dla pracowników – sprawdź, czy zaliczysz w koszty podatkowe

Skarbówka wypowiedziała się niedawno w kwestii wydatków na programy motywacyjne dla pracowników. Czy takie wydatki firma zaliczy do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 14.10. 2021 r.

Interpretacja ogólna z dnia 8 października 2021 r. w sprawie w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe (PT1.8101.1.2021)

Ważny od: 08.10. 2021 r.

Nieodpłatne przekazanie nieruchomości wspólnikowi – co z podatkiem od spadków i darowizn

Czy nieodpłatne przekazanie nieruchomości wspólnikowi z majątku spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku, spowoduje powstanie po stronie podatnika obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko i poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 07.10. 2021 r.

Zawyżona stawka VAT przy sprzedaży paragonowej a powstanie nadpłaty VAT

Zdarza się, że sprzedawca zastosuje wyższą, niż powinien, stawkę VAT. Może to być spowodowane pomyłką lub też zmianą stanowiska organów podatkowych w kwestii stosowania stawki VAT dla danego towaru bądź usług. Tak było np. w przypadku usług wstępu na siłownie i do klubów fitness. Czy w takiej sytuacji ze zwrotem nadpłaty VAT?

Ważny od: 14.09. 2021 r.

Świadczenia pracownicze: NSA wyjaśnił, czy wartość rynkowa może być podstawą opodatkowania VAT

Firma zapewnienia pracownikom m.in.: pakiety medyczne, przewóz i posiłki. Osoby zatrudnione ponoszą tylko część kosztów. W niedawnym wyroku NSA wyjaśnił, czy podstawą opodatkowania VAT od takich świadczeń jest kwota, jaką ponoszą pracownicy, czy też pełna wartość świadczenia. Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 13.09. 2021 r.

Dokument informacyjny – czy będzie uznany za fakturę VAT

Faktury VAT to dokumenty, które potwierdzają rzeczywiste transakcje dokonywane przez podatnika. Faktura VAT pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze VAT. Dlatego ważne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury. Czy dokument informacyjny, który zawiera m.in. kwotę VAT i NIP będzie podstawą do zapłaty VAT? W tej sprawie wypowiedziała się skarbówka. Dowiedz się więcej.

Ważny od: 26.08. 2021 r.

Sprawdź, czy możliwe jest posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji

Na postawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania polskie firmy mogą obniżyć podatek u źródła w Polsce od płatności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych na rzecz nierezydentów. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest m.in. posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej. W praktyce sporo jest wątpliwości, jaką formę powinien mieć certyfikat rezydencji. Ostatnio w tej sprawie wypowiedziała się skarbówka. Poznaj stanowisko.

Ważny od: 24.08. 2021 r.

Sprawdź, czy jest możliwe odliczanie VAT od kart MultiSport przekazanych pracownikom

Karty MultiSport to dosyć często przekazywany benefit pracownikom. Sporo jest jednak wątpliwości dotyczących rozliczania takich kart. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Czy przysługuje odliczanie VAT od kart MultiSport?Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 15.07. 2021 r.

Posiłki w czasie kwarantanny – sprawdź, co z przychodem w PIT

Czy posiłki w czasie kwarantanny, które spółka zapewnia zleceniobiorcom, generują przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym? Czy na spółce ciążą obowiązki płatnika w związku z tym? Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 14.07. 2021 r.

Podatnik może skorygować puste faktury i nie płacić sankcyjnego VAT – wyrok TSUE

Z sytuacją wystawiania pustych faktur można mieć do czynienia w przypadku intencjonalnego wystawienia faktur, pomimo braku dostawy towaru lub świadczenia usługi, ale także w przypadku zmiany praktyki organów podatkowych, które mogą zacząć pewne rodzaje transakcji traktować odmiennie niż dotychczas, a podatnik jest nieświadomy zmienionej praktyki. W takich sytuacjach zasady podatku od towarów i usług powinny chronić podatników działających w dobrej wierze, ale czy tak jest na pewno? Sprawą zajął się TSUE w sprawie C-48/20. Sprawdź szczegóły sprawy.

Ważny od: 12.07. 2021 r.

Zwrot kosztów ładowania elektrycznego samochodu – sprawdź, co z przychodem pracownika

Czy zwrot kosztów ładowania elektrycznego samochodu służbowego stanowi po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy? Czy na pracodawcy ciążą obowiązki płatnika z tego tytułu? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz skarbówki.

Ważny od: 22.06. 2021 r.

Przywrócenie terminu odwołania od decyzji podatkowej w czasach pandemii – ważny wyrok WSA

Czy przywrócenie terminu odwołania od decyzji podatkowej jest możliwe, jeżeli pełnomocnik podejrzewał u siebie koronawirusa i nie mógł dotrzymać terminów? W tej sprawie wypowiedział się WSA w Bydgoszczy. Sprawdź komentarz eksperta z Andersen.

Ważny od: 21.06. 2021 r.

Płatność na rachunek spoza białej listy – sprawdź, co z kosztami podatkowymi

Załóżmy, że kwota transakcji przekroczyła 15.000 zł brutto, faktura została wystawiona przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Pieniądze przedsiębiorca przelał na rachunek spoza białej listy, nie zostało złożone zawiadomienie ZAW-NR.  Czy taką płatność można uznać za koszt uzyskania przychodu? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 16.06. 2021 r.

Uchwała NSA z 24 maja 2021 r.: jak kwalifikować przychody z najmu

W dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę w sprawie czynników decydujących o uznaniu przychodów z najmu jako przychodów z odrębnego źródła. Poznaj szczegóły i  konsekwencje podatkowe.

Ważny od: 11.06. 2021 r.

Wydatki poniesione na byłych pracowników - co z kosztami podatkowymi

Czy wydatki na byłych pracowników spółki - emerytów lub rencistów - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 11.06. 2021 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma