minister finansów

Wykłady na uczelni a zwolnienie z VAT

Czy wykładowcom świadczącym usługi na rzecz uczelni należy się zwolnienie od VAT? Nowa interpretacja MF

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania VAT usług polegających na przekazywaniu wiedzy przez wykładowców w ramach procesu kształcenia, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. Organy podatkowe różnie bowiem podchodziły do poruszonych w tym piśmie zagadnień. Sprawdź, czy zajęcia na uczelni prowadzone przez wykładowców są zwolnione z VAT.

Resort finansów opublikował interpretację ogólną Ministra Finansów z 20 maja 2024 r. (nr  PT1.8101.1.2024)  dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.

Czego dotyczą świadczenia, do których odnosi się interpretacja ogólna

Interpretacja ogólna Ministra Finansów dotyczy świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy przez osoby fizyczne (wykładowców, osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne, kursy i szkolenia), będące podatnikami VAT, na podstawie umów o ich świadczenie zawieranych z uczelniami w ramach procesu kształcenia organizowanego przez te uczelnie.  

Współpracują  one z osobami, które posiadają wiedzę z danej dziedziny i przekazują ją studentom, słuchaczom, uczestnikom szkół doktorskich, kursantom, uczestnikom szkoleń, warsztatów, seminariów itp. Współpraca taka może odbywać się m. in. na podstawie umowy, w ramach której uczelnia zleca osobie przekazującej wiedzę z konkretnej dziedziny (wykładowca) przeprowadzenie zajęć dydaktycznych.

W ramach tej umowy wykładowca opracowuje program dydaktyczny, przygotowuje materiały związane z kształceniem (wykładem, cyklem wykładów, kursem, szkoleniem) i przeprowadza czynności polegające na kształceniu (wykłady, kursy, szkolenia). Zakres tych usług i okres ich świadczenia, jak również wynagrodzenie za ich wykonanie, wynikają z zawartej pomiędzy wykładowcą i uczelnią umowy. Bezpośrednimi beneficjentami usług świadczonych przez wykładowców są studenci, słuchacze i kursanci (czyli osoby, które łączy stosunek prawny z uczelnią, a nie z wykładowcą).

Jak wynika z treści wspomnianego pisma, zostało ono wydane  w związku z przypadkami niejednolitego stosowania przez organy podatkowe przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień od  tego podatku opisanych wcześniej świadczeń.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy usługi wykładowców na rzecz uczelni podlegają opodatkowaniu VAT
  • Czy według Ministra Finansów mogą one korzystać z przedmiotowych zwolnień od tego podatku 

Sprawdź też:

MF o zwiększeniu limitu sprzedaży pod kątem zwolnienia z VAT

Czy kurs prowadzony prze technika dentystycznego korzysta ze zwolnienia od VAT

Świadczenie usług szkoleniowych a zwolnienie podmiotowe

Opodatkowanie usługi szkoleniowej świadczonej dla klienta z Anglii