Kiedy stawki VAT (23% i 8%) wrócą do poziomu 22% i 7%

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 25 marca 2024
  Kiedy stawki VAT (23% i 8%) wrócą do poziomu 22% i 7%

W 2011 roku stawki VAT zostały podwyższone o 1 punkt procentowy z 22% na 23% oraz z 7% na 8%. W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów wyjaśniło, kiedy wrócą niższe stawki VAT. Poznaj szczegóły.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Od czego zależy powrót do stawek VAT na poziomie 22% i 7%.

Polecamy też:

Jak zmiana stawek VAT od 1 kwietnia wpłynie na wydane WIS

VAT na podstawowe produkty spożywcze. MF podjęło decyzję

Sprawdź, jak zmienią się stawki VAT od 1 kwietnia 2024 r.

Stawki VAT wrócą one do niższego poziomu w momencie, kiedy wydatki na obronność́ nie przekroczą 3% wartości produktu krajowego brutto – tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską.

Kiedy nastąpi obniżka stawek VAT

Poseł Daniel Milewski skierował interpelacje dotyczącą obniżki stawki podatku VAT do 22% zgodnie z obietnicą rządu Donalda Tuska z 2011 roku. Przypomnijmy, że podwyżka stawek podatku VAT do 8 i 23% miała być tymczasowa i miała obowiązywać do końca 2013 roku. W interpelacji poseł zapytał, kiedy stawka ogólna zostanie obniżona do obiecanego poziomu.

Obniżka stawek VAT a poziomem wydatków na obronność

W odpowiedzi na interpelacje przekazaną przez wiceministra finansów wskazano, że od 2024 roku w przepisach dotyczących VAT funkcjonuje mechanizm, na podstawie którego okres obowiązywania podwyższonych o 1 punkt procentowy stawek VAT skorelowany jest z poziomem wydatków przeznaczanych na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W oparciu o ten mechanizm podwyższone o 1 punkt procentowy stawki podatku VAT będą stosowane do końca roku, w którym suma precyzyjnie zdefiniowanych w ustawie wydatków na obronność́, tj. wymienionych:

- w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień́ 31 lipca tego roku, oraz

- w planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy. 

po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, będzie wyższa niż̇ 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.  

Podwyższone o 1 punkt procentowy stawki VAT (23% i 8%) powrócą̨ do poziomu sprzed 1 stycznia 2011 r. (tj. do wysokości 22% i 7%), gdy wydatki na obronność́, o których mowa powyżej, nie przekroczą̨ 3% wartości produktu krajowego brutto (tj. wyniosą̨ 3% lub mniej PKB).

Mechanizm, o którym mowa powyżej, warunkujący utrzymanie podwyższonych stawek VAT na poziomie 8% i 23%, został wprowadzony ustawą z 7 października 2022 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw  z inicjatywy ówczesnego rządu – czyli rządu Zjednoczonej Prawicy.  

Źródło: Interpelacja nr 1686 w sprawie obniżki stawki podatku VAT do 22% zgodnie z obietnicą rządu Donalda Tuska z 2011 r.

Autor:

Oskar Sobolewski

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor pierwszej pracy magisterskiej o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas 2-letniej współpracy z ZUS, gdzie zajmował się III filarem emerytalnym i orzecznictwem lekarskim. Współtworzył raport Przegląd systemu emerytalnego – Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz przygotowaniu produktów PPK
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz