Czy MF przesunie termin wprowadzenia obligatoryjnego KSeF. Apelują o to księgowi

Dodano: 9 stycznia 2024
Czy MF przesunie termin wprowadzenia obligatoryjnego KSeF. Apelują o to księgowi

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jako organizacja społeczno-zawodowa zrzeszająca kilkadziesiąt tysięcy członków wykonujących zawody związane z rachunkowością, podatkami i dziedzinami pokrewnymi, zwróciło się do Ministra Finansów z  prośbą o przeanalizowanie kwestii wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lipca 2024 r.

W piśmie do MF z 5 stycznia 2024 r. (nr ZG/SH/LL/7/2024) wskazano, że digitalizacja rozliczeń podatkowych to szybko postępujący proces i nie ma większych wątpliwości, także biorąc pod uwagę projektowane rozwiązania prawne na poziomie Unii Europejskiej, że faktury w formie elektronicznej będą w ciągu kilku lat w powszechnym obiegu. W dłuższej perspektywie e-faktury powinny przynieść wiele ułatwień dla podatników oraz korzyści dla administracji skarbowej.

Aby tak się stało, według Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) konieczne jest jednak stworzenie systemu prostego i przyjaznego dla podatników, a jednocześnie zaspokajającego potrzeby administracji. SKwP zgłaszało liczne zastrzeżenia do projektowanych przepisów od początku procesu legislacyjnego. Brakowało jednak zrozumienia przez drugą stronę dla argumentów zgłaszanych przez środowisko zawodowe zajmujące się prowadzeniem ksiąg podatkowych i rozliczeniami podatkowymi.

Problemy związane z wdrożeniem KSeF

Jak podkreślono, KSeF jest rozwiązaniem, które dotknie około 3 mln podatników (nie tylko przedsiębiorców). Są to podmioty bardzo zróżnicowane, dla których trudno jest stworzyć jedno w miarę uniwersalne narzędzie. Dla części podatników wdrożenie KSeF nie powinno być istotnym problemem, ale dla dużej grupy przyjęte zasady będą bardzo trudne do zrealizowania w praktyce. Jednym z celów systemu jest pozyskanie danych dających się odpowiednio przetwarzać w systemach informatycznych KAS. Zbieranie tych danych wymaga zapewnienia należytego wsparcia ze strony administracji. KSeF w obecnym kształcie będzie najbardziej dotkliwy dla licznego grona najmniejszych podatników, w tym mikroprzedsiębiorców, dotkniętych w ostatnich latach najmocniej przez zmiany podatkowe tzw. Polskiego Ładu. Tutaj zwrócono uwagę m.in. na zbyt optymistyczne założenie autorów KSeF, że wszyscy podatnicy posiadają odpowiedniej klasy komputer i doskonałe umiejętności jego obsługi, nie mają problemów z wysyłaniem i odbieraniem plików po odpowiednim zalogowaniu się do systemu oraz posiadają odpowiednie łącze internetowe.

W piśmie do MF jego autorzy wskazali też – przytoczywszy konkretne przykłady – na liczne wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów w zakresie KSeF w praktyce.

Zwrócili także uwagę na to, że prawdopodobnie nie podjęto żadnych prac nad dostosowaniem rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów do KSeF. Obecne zasady swą genezą sięgają początku lat 90. i były tworzone w czasie, gdy KPIR były prowadzone w formie papierowej. Przepisy są niekiedy archaiczne i nie są dostosowane do elektronicznego obiegu dokumentów. Ponadto pod koniec 2023 roku Ministerstwo Finansów nadal nie wydało podstawowych przepisów wykonawczych w tym zakresie.

Podano także wyniki ankiety przeprowadzonej przez SKwP w listopadzie i grudniu 2023 roku, głównie wśród biur rachunkowych (badana grupa ponad 1.000 osób). Pokazują one, że niemal 81% respondentów nie jest przygotowanych do KSeF. Jednocześnie księgowi jeszcze gorzej ocenili stopień przygotowania swoich klientów, wskazując, że jedynie ok. 4% jest obecnie gotowych do stosowania KSeF. Zwróciwszy uwagę na koszty z tym związane, autorzy listu podnieśli m.in. argument, że nie przewidziano żadnych ulg podatkowych dla podatników, którzy będą zmuszeni ponieść znaczne wydatki poniesione w związku z wdrożeniem KSeF. W ich ocenie dużym zaniechaniem był również brak szerokiej kampanii informacyjno–instruktażowej, która mogłaby zachęcić podatników do korzystania z KSeF. Brak kompleksowych wyjaśnień ze strony MF powoduje też, że podatnicy wdrażający obecnie KSeF, muszą kierować się niekiedy własnym wyczuciem i popełnić kosztowne błędy.

W piśmie podniesiono również, że biura rachunkowe obsługują większość podatników z sektora MŚP, a także podatników niebędących przedsiębiorcami. Z badań wynika, że  zaledwie około 12% biur rachunkowych pracuje wyłącznie na dokumentach elektronicznych. Pomimo przyspieszonej cyfryzacji wywołanej przez pandemię COVID-19, nadal większość podatników nie korzysta z dokumentów elektronicznych, a przesłanie odpowiednich rozliczeń w tej formie zapewniają biura rachunkowe. Przejście na całkowicie elektroniczny obieg dokumentów, dostosowanie programów i systemów OCR oraz jednocześnie nauka i aktualizacja narzędzi informatycznych wymagają czasu.

Przepisy wymagają zmiany

Mając powyższe na uwadze, SKwP przekazało, że widzi potrzebę poprawienia przepisów i dopracowania rozwiązań KSeF. Przy czym ze względu na dużą skalę problemów oraz to, że do 1 lipca 2024 r. zostało już niewiele czasu – wskazało na konieczność odsunięcia obligatoryjnego terminu wprowadzenia KSeF, z zastrzeżeniem, że dodatkowy czas powinien zostać odpowiednio wykorzystany. Chodzi m.in. o przemyślenie ogólnej koncepcji systemu w kierunku wprowadzenia udogodnień oraz korzyści dla podatników (system powinien być prosty, łatwy w obsłudze i nie rodzić zbyt dużych kosztów po stronie podatników). Poprawienia wymagają zarówno rozwiązania ustawowe, jak i wciąż tworzone przepisy wykonawcze. Za niezbędne uznano także przeprowadzenie szeroko zakrojonej  kampanii instruktażowo-informacyjnej, adresowanej do przedsiębiorców, która ułatwi podatnikom wdrożenie KSeF. W szczególności potrzebne są dokładne objaśnienia podatkowe lub podręcznik wyjaśniający wątpliwości pojawiające się w związku z wdrożeniem i stosowaniem KSeF.

Zarazem SKwP zadeklarowało gotowość do eksperckiego wsparcia w celu poprawy istniejących rozwiązań legislacyjnych w zakresie KSeF, a także do włączenia się do akcji promocyjnej KSeF z wykorzystaniem kanałów informacyjnych SKwP. Nie wiadomo jednak, jak do wspomnianych postulatów księgowych ustosunkuje się resort finansów.  

Źródło:

www.skwp.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz