minimalna temperatura w miejscu pracy

minimalna temperatura w miejscu pracy

Minimalna temperatura w miejscu pracy – czy pracownik może odmówić pracy, gdy będzie zbyt zimno

Przed nami zima, którą media zapowiadają nie tyle jako „zimną”, co kosztowną, z uwagi na problemy z dostawami surowców. Mówi się o możliwości kierowania uczniów na naukę zdalną, a pracowników do pracy zdalnej, aby oszczędzić na ogrzewaniu. Sprawdź zatem, co przepisy prawa mówią o minimalnej temperaturze w miejscu pracy.

Sprawę reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z § 30 rozporządzenia: „W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K)”.

Ponadto pomieszczenia i stanowiska pracy należy zabezpieczyć przed niekontrolowaną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia i konwekcji, a także przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Oczywiście w niektórych zakładach pracy (np. w chłodniach spożywczych i klimatyzowanych halach produkcji) z powodu określonych wymagań technicznych, w miejscu pracy może panować niższa temperatura.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy zdaniem sądu trudna sytuacja finansowa pracodawcy zwalnia go z obowiązku utrzymania odpowiedniej temperatury w miejscu pracy
  • Ile powinna wynosić minimalna temperatura na stanowiskach roboczych, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych i administracyjnych
  • Co grozi pracodawcy, który nie dopilnuje odpowiedniej temperatury w miejscu pracy