Poznaj założenia nowej ulgi podatkowej na bezpieczeństwo

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 maja 2024
Czy będzie nowa ulga podatkowa na bezpieczeństwo

Odliczenie kosztów kwalifikowanych związanych z poprawą szeroko rozumianego bezpieczeństwa to istota nowej ulgi podatkowej, którą zaproponowało środowisko doradców podatkowych. Jej adresatami byłyby zarówno firmy, jak i podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzący działalności gospodarczej. Dowiedz się więcej na ten temat.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki cel przyświeca autorom projektowanej ulgi na bezpieczeństwo
  • Na czym polegają główne założenia przedmiotowej ulgi
  • Jakie korzyści oznaczałoby dla podatników wdrożenie nowych rozwiązań
  • Gdzie można wyrazić własną opinię na temat projektu

Sprawdź też:

Ulga rehabilitacyjna w świetle najnowszej praktyki organów podatkowych - co można odliczyć

Rozliczenie kosztów w wysokości 50% na zakup robota - ulga na robotyzację

Czy w ramach ulgi B+R można odliczyć koszty wynagrodzeń pracowników na urlopach

Nadpłata podatku w CIT-8 w związku z ulgą B+R – sprawdź księgowanie

Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) zachęca do udziału w nowym projekcie, zainicjowanym przez grupę doradców podatkowych, który jest skierowany do firm oraz obywateli.  Jego celem  jest zainicjowanie dyskusji i prac nad wprowadzeniem w Polsce zupełnie nowej ulgi na bezpieczeństwo. Miałaby ona przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie bezpieczeństwa, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych.

Zakres podmiotowy ulgi na bezpieczeństwo  

Ulga byłaby adresowana zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i do przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o tę drugą grupę podmiotów, to nowe rozwiązania, o których mowa, dotyczyłyby tak przedsiębiorców podlegających przepisom o PIT (rozliczających się z tego podatku według skali podatkowej, liniowo, ryczałtem czy na podstawie karty podatkowej), jak i podatników CIT. 

Istota zaproponowanych regulacji

W świetle przedstawionych założeń, w ramach nowej ulgi osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej miałyby możliwość odliczenia od przychodu/dochodu w zeznaniu rocznym maksymalnie kwoty  1.000 zł na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego. Według pomysłodawców zaproponowanych rozwiązań, realna korzyść podatkowa z tego tytułu wyniosłaby generalnie  120  zł   rocznie, w zależności od wielkości zarobków. Maksymalnie mogłaby wynieść 320 zł w skali roku.

Natomiast przedsiębiorcy, zarówno opłacający PIT, jak i CIT, uzyskaliby prawo do  odliczenia wydatków kwalifikowanych w zeznaniu rocznym, podobnie jak to ma miejsce w przypadku tzw. ulgi B + R. Chodzi o  dodatkowe odliczenie wydatków stanowiących koszt kwalifikowany w wysokości 100%, na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego.

Wśród przykładowych kosztów kwalifikowanych, które mogłyby podlegać odliczeniu, autorzy projektu wymienili:
  •  szkolenia z pierwszej pomocy, przysposobienia obronnego, obsługi broni, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa i komunikacji kryzysowej,
  • zakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do realizacji szkoleń.

Katalog ten jest jednak wciąż otwarty i możliwe jest jego uzupełnienie. Ulga byłaby odliczana na podstawie imiennych rachunków oraz faktur VAT, potwierdzających  uczestnictwo w szkoleniach i zakup sprzętu.

Trwają prace nad szczegółami projektu

Nad zmianami umożliwiającymi wprowadzenie ulgi  pracuje zespół składający się z doradców podatkowych, w tym członków Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Jego zadaniem jest nie tylko zaproponowanie konkretnego mechanizmu ulgi, ale także promocja tego pomysłu i doprowadzenie do wdrożenia ulgi w ścisłej współpracy z Ministerstwem Finansów. W celu zebrania opinii na temat projektowanej ulgi, a także przedstawienia konkretnych rozwiązań w tym zakresie (w tym odnośnie do katalogu wydatków, które uprawniałyby do skorzystania z omawianej preferencji)  – została stworzona specjalna ankieta.  Jest  ona w dwóch wersjach, dla obywateli oraz dla przedsiębiorców. Można ją wypełnić online, w terminie do końca maja 2024 r., na stronie internetowej KIDP (www.kidp.pl).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz