Jak w zeznaniach PIT-36L i PIT-28 wykazać zwrot składki zdrowotnej

Dodano: 11 kwietnia 2024
ubezpieczenie zdrowotne

Przedsiębiorcy opłacający tzw. podatek liniowy oraz rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają wątpliwości, jak w zeznaniach składanych za 2023 rok, tj. odpowiednio PIT-36L i PIT-28, wykazać zwrot odliczonej wcześniej składki na ubezpieczenie zdrowotne, wynikający z jej rocznego rozliczenia. Do kwestii tej odniosło się niedawno Ministerstwo Finansów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy zwrot składki zdrowotnej przedsiębiorca musi rozliczyć w PIT
  • Które rubryki zeznań PIT-36L i PIT-28 należy wypełnić w tym celu
  • Czy zwrot jest wykazywany w załączniku PIT/B

Sprawdź też:

Pomniejszenie podstawy składki zdrowotnej o straty z lat ubiegłych – stanowisko ZUS

Zwiększył się limit składki zdrowotnej, którą można rozliczyć w PIT

Podstawa składki zdrowotnej za styczeń 2024 roku a różnice remanentowe

Które przychody z PPK uwzględnia się w zeznaniu rocznym PIT

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli podatnik obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części) – to w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, powinien doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Tak wynika z art. 45 ust. 3 ustawy o PIT.

Podobny zapis zawiera art. 21 ust. 2a ustawy z 20 listopada o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wskazano w nim bowiem, że jeśli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od przychodu lub ryczałtu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Na czym polega problem podatników

Formularze zeznań podatkowych PIT-36L oraz PIT-28 nie zawierają odrębnych pozycji służących wykazaniu podlegającej doliczeniu do dochodu/przychodu kwoty zwróconej podatnikowi składki zdrowotnej, uprzednio odliczonej od dochodu/przychodu.

Na problem ten zwrócił uwagę jeden z dziennikarzy, który następnie zwrócił się do resortu finansów o wyjaśnienie tej kwestii. W skierowanej w tej sprawie korespondencji powołał się m.in. na informację otrzymaną telefonicznie z Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wynikało z niej, że w PIT-36L kwotę ww. zwrotu w PIT-36L(20) należy wykazać w części E „Dochody/straty ze źródeł dochodów” w pozycji 28, doliczając kwotę zwrotu do przychodów z działalności gospodarczej.  Nie należy natomiast tej kwoty wykazywać w załączniku PIT-B. Następnie zwrócił się do MF z prośbą o potwierdzenie prawidłowości takiego sposobu postępowania. Poprosił także o jednoznaczne wskazanie, w której pozycji zeznania PIT-36L oraz PIT-28 podatnik powinien wykazać zwrot składki zdrowotnej (wynikający z rocznego rozliczenia tej składki), która uprzednio została odliczona odpowiednio od dochodu lub przychodu.

Jakiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwa Finansów

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w zeznaniu składanym za 2023 rok przez podatników opłacających tzw. podatek liniowy  – tj. w zeznaniu PIT-36L (20)  – zwrot składki na ubezpieczenie zdrowotne, odliczonej od dochodu, jest wykazywany w części E „Dochody/Straty ze źródeł przychodów”. Zwrot nie jest  wykazywany w załączniku PIT/B (21). Resort  dodał też, że informacja dotycząca dokonywania doliczeń w zeznaniu PIT-36L (20) jest zamieszczona w broszurze informacyjnej do tego zeznania, dostępnej na jego stronie internetowej.

Natomiast jeśli chodzi o zeznanie składane za 2023 rok przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,  tj. zeznanie PIT-28 (26), to w świetle wyjaśnień udzielonych przez MF – zwrot składki na ubezpieczenie zdrowotne, odliczonej od przychodu, jest wykazywany w odpowiednich pozycjach w części D „Przychody podatnika objęte ryczałtem”.

Wyjaśnienia, o których mowa, zostały 4 kwietnia 2024 r.  opublikowane przez Ministerstwo Finansów na stronach systemu informacji celno-skarbowej „Eureka”.

Źródło:

www.eureka.mf.gov.pl

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz