Kiedy wypłacić pieniądze z IKZE?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 18 kwietnia 2024
Kiedy wypłacić pieniądze z IKZE?

Zastanawiasz się, kiedy możesz wypłacić zgromadzone środki z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i co się z nimi stanie po Twojej śmierci? IKZE to jedna z form inwestowania na emeryturę, która oferuje ulgę podatkową. Środkami na nim zgromadzonymi można elastycznie dysponować przy użyciu serwisu transakcyjnego online.

Wypłata środków z IKZE

Środki zgromadzone na IKZE możesz zacząć wypłacać, kiedy osiągniesz wiek 65 lat, pod warunkiem że wpłacałeś na konto przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Wypłatę możesz otrzymać jednorazowo lub rozłożyć na raty przez co najmniej 10 lat. Decydując się na wypłatę, pamiętaj, że pierwsza wypłata oznacza, iż nie będziesz mógł już więcej wpłacać na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Jeśli po przejściu na emeryturę nie potrzebujesz od razu wypłacać zgromadzonych pieniędzy, możesz pozwolić, aby Twoje środki nadal pracowały na wybranym funduszu inwestycyjnym. W celu złożenia dyspozycji wypłaty, klienci Goldman Sachs TFI mogą skorzystać z serwisu transakcyjnego dostępnego online.

Wypłata środków w razie śmierci

W przypadku śmierci właściciela IKZE zgromadzone środki nie przepadają. Masz możliwość wskazania osób (np. małżonka, dzieci), które otrzymają zgromadzone środki. Możesz swobodnie modyfikować swoje decyzje dotyczące beneficjentów. Jeżeli nie wskażesz konkretnych udziałów, domyślnie przyjmuje się, że udziały są równe. Należy jednak pamiętać, że wypłata środków z IKZE po śmierci wiąże się z koniecznością zapłaty 10% podatku dochodowego.

Wypłata transferowa

Wypłata transferowa to opcja dla tych, którzy chcą zmienić instytucję prowadzącą IKZE, np. z powodu niezadowolenia z warunków prowadzenia konta. Aby to zrobić, wystarczy otworzyć nowe IKZE w wybranej instytucji i złożyć dyspozycję transferu środków. Ważne jest, aby pamiętać, że transfer dotyczy wszystkich zgromadzonych środków, gdyż zgodnie z przepisami można posiadać tylko jedno IKZE naraz.

Całkowity zwrot środków

Jeśli zdecydujesz się na całkowity zwrot środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego, musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego. Wysokość podatku będzie zależała od Twojej skali podatkowej (12% lub 32%), co może znacząco zmniejszyć ostateczną kwotę, jaką otrzymasz.

Wypłata częściowa

Należy zauważyć, że IKZE nie przewiduje możliwości częściowej wypłaty środków. Oznacza to, że decydując się na wypłatę, musisz być gotów na otrzymanie całości zgromadzonych środków, co wiąże się z wyżej wymienionymi konsekwencjami.

IKZE to elastyczne narzędzie inwestowania na emeryturę, które oferuje korzyści podatkowe i możliwość zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Zanim jednak zdecydujesz się na wypłatę środków, upewnij się, że dokładnie rozumiesz wszystkie warunki i potencjalne konsekwencje swojego wyboru. Warto też regularnie monitorować stan swojego IKZE i dostosowywać swoją strategię inwestycyjną do zmieniających się okoliczności życiowych oraz celów emerytalnych.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz