Adobe Acrobat Reader vs Acrobat Standard vs Pro: Różnice, które musisz znać

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 26 kwietnia 2024
  Adobe Acrobat Reader vs Acrobat Standard vs Pro: Różnice, które musisz znać

Pliki .pdf to obecnie standard w pracy biurowej. Służą do przenoszenia treści tekstowo-graficznej, są wygodne w użyciu, a praca z nimi nie obciąża systemu operacyjnego i zasobów komputera. Jednym z najlepiej rozpoznawalnych programów do obsługi dokumentów .pdf jest Adobe Acrobat od firmy Adobe Systems. Którą wersję software’u wybrać? Adobe Acrobat Pro czy Standard? A może wystarczająca będzie wersja Acrobat Reader?

Dlaczego warto zainwestować w narzędzie do obsługi plików .pdf?

Obsługa dokumentów .pdf jest niezbędna w zasadzie wszędzie tam, gdzie pracownicy mają do czynienia ze zdigitalizowaną dokumentacją. Korzystają z nich biura rachunkowe i księgowe, kancelarie prawne, czy firmy zajmujące się audytem. Czasami nie wystarczy jednak sama możliwość wyświetlenia zawartości dokumentu, ale pojawia się potrzeba zmodyfikowania ich treści. Właśnie po to warto mieć w firmie dostęp do odpowiedniego oprogramowania.

Adobe Acrobat to narzędzie pozwalające na kompleksową obsługę dokumentu, w tym edytowanie tekstu i obrazów, przekształcanie zeskanowanych dokumentów, wysyłanie formularzy czy konwertowanie plików .pdf na inne formaty.

Adobe Acrobat - porównanie wersji

Narzędzie od Adobe Systems jest oferowane w trzech wersjach - bezpłatnej (program Acrobat Reader) oraz dwóch komercyjnych - Standard i Pro. Dodatkowo bardziej rozbudowane warianty występują w odsłonie Acrobat Standard/Pro DC (Document Cloud). Przyjrzyjmy się po kolei możliwościom, jakie oferuje każda z wersji programu.

Możliwości bezpłatnego Adobe Acrobat Reader

Acrobat Reader to darmowe narzędzie, które umożliwia wyświetlanie, udostępnianie, komentowanie oraz podpisywanie plików .pdf zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach przenośnych. Pozwala na wygodną pracę w zespole, drukowanie pliku .pdf, a także wypełnianie formularzy i dodawanie podpisów.

Niestety na tym możliwości pracy z plikami .pdf tego programu się kończą. Nie znajdziesz tutaj edytowania plików .pdf czy bardziej zaawansowanych funkcji. Adobe Reader sprawdzi się tam, gdzie pracy z dokumentami nie ma zbyt wiele i sprowadza się ona do podstawowych czynności.

Co potrafi Adobe Acrobat Standard?

Acrobat Standard to znacznie bardziej rozbudowana wersja niż darmowy Reader. Przede wszystkim pojawia się tutaj edycja tekstu i obrazów, a także zmienianie kolejności stron i usuwanie ich w miarę potrzeb. Plik .pdf może być przekonwertowany na format programu Word, Excel oraz PowerPoint firmy Microsoft. Konwertowanie dokumentów ułatwia korzystanie z tych samych danych w różnych aplikacjach. Nie ma problemu, aby np. przenieść plik .pdf z danymi finansowymi do Excela.

Program umożliwia też tworzenie, wypełnianie, podpisywanie i udostępnianie formularzy. Użytkownik ma dostęp do śledzenia procesu zbierania podpisów w dokumencie. Treść dokumentu może zostać zabezpieczona hasłem. To szczególnie istotne, kiedy firma pracuje na danych wrażliwych swoich klientów i pojawia się konieczność ich dodatkowej ochrony oraz spełnienia wymagań wynikających z przepisów lub standardów korporacyjnych.

Możliwości zaawansowanego Adobe Acrobat Pro

Acrobat Pro to narzędzie dla szczególnie wymagających użytkowników. Główną różnicą dzielącą go od wersji Standard jest to, że może przekształcać zeskanowane dokumenty w pliki .pdf obsługujące wyszukiwanie i edycję dzięki zaawansowanej technologii OCR. Zmiana treści pliku pozwala na zachowanie poufnych informacji.

Ciekawym rozwiązaniem jest porównywanie wersji. Jeden plik .pdf jest zestawiany w wariancie przed i po naniesieniu zmian tak, aby wszystkie modyfikacje były wyraźnie widoczne. To rozwiązanie jest często stosowane np. przez kancelarie prawne w celu porównania ze sobą wersji umowy lub innego formalnego dokumentu. Do innych ułatwień, które pojawiają się tylko w tej wersji, można zaliczyć:

  • sprawdzanie zgodności wersji pliku .pdf ze standardami ISO;
  • tworzenie technicznych plików .pdf (np. dla programów Autodesk AutoCAD czy Microsoft Project);
  • dodawanie numeracji Bates’a do dokumentów prawnych;
  • optymalizację plików w celu zmniejszenia ich rozmiarów.

Drobnych usprawnień w wersji Pro jest całe mnóstwo. Jedne będą z pewnością bardziej przydatne niż inne, ale z pewnością wersja programu Acrobat Pro zapewnia pełną kontrolę nad treścią i dostępem do pliku .pdf.

Adobe Acrobat wersje. Którą odsłonę programy wybrać?

Wersja Adobe Reader najlepiej sprawdza się do użytku domowego. Firmy z reguły stają przed wyborem Adobe Pro czy Standard?

Wersja Standard w większości przypadków będzie wystarczająca. Oferuje dostęp do wielu zaawansowanych funkcji, w tym rozbudowane możliwości edycji plików .pdf z poziomu komputera stacjonarnego, urządzenia przenośnego lub przeglądarki internetowej. Dostępnych opcji jest na tyle dużo, że trudno dostrzec tutaj braki.

Kiedy w takim razie wybierać wariant Pro? Jego główną zaletą jest tworzenie edytowalnych .pdf ze skanowanych dokumentów. Dzięki temu można znacząco przyspieszyć obieg procesów w firmie. Dla dużych zespołów firma Adobe oferuje też aplikację w wersji DC. Adobe Document Cloud to środowisko chmurowe ułatwiające współdzielenie dokumentów.

Gdzie kupić narzędzie do pracy na plikach .pdf Adobe Acrobat?

W poszukiwaniu programu Acrobat warto sprawdzić ofertę sklepu Soft360. Do doświadczony dostawca oprogramowania dla użytkowników indywidualnych oraz firm. W ofercie Soft360 znajdziesz zarówno wersję Standard, jak i Acrobat Pro. Do każdego zakupu dołączany jest certyfikat legalności, który potwierdza, że zakup został dokonany zgodnie z prawem i nie narusza postanowień umowy licencyjnej. To szczególnie istotne dla firm, które korzystają z zakupionego oprogramowania do celów komercyjnych.

Słowa kluczowe:
Adobe Photoshop
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.