Czy będą zmiany w nowej ustawie o ochronie sygnalistów

Dodano: 9 maja 2024
Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje stanowisko, z którego wynika, że popiera ona  cele stawiane przed nową ustawą o ochronie sygnalistów.

Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje stanowisko, z którego wynika, że popiera ona  cele stawiane przed nową ustawą o ochronie sygnalistów. W ocenie jej ekspertów projekt wymaga jednak, podczas prac w Sejmie, jeszcze kilku zmian, które umożliwią pracodawcom lepsze przygotowanie się do stosowania nowych przepisów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie korzyści dla firm wynikają z nowych przepisów o ochronie sygnalistów
  • Jakie są propozycje przedsiębiorców dotyczące zmian w tym zakresie

Sprawdź też:

AI w zakładzie pracy bez tajemnic dla związków zawodowych

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów przyjęty przez rząd

Sygnaliści – naruszenie prawa będzie zgłaszane na 3 sposoby

Sygnaliści – zgłaszanie naruszeń prawa UE z aplikacją Signalink

Instytucja sygnalizowania przestępstw może się stać istotnym instrumentem wspierającym zapobieganie nadużyciom. Przysłuży się zarówno poszczególnym przedsiębiorstwom, jako mechanizm wczesnego ostrzegania umożliwiający ochronę reputacji firmy, jak i szerzej gospodarce, gwarantując równe zasady wszystkim jej uczestnikom. Proponujemy jednak wprowadzenie do projektu ustawy kilku zmian – przekazał Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zmiany proponowane przez pracodawców

Zmiany proponowane przez pracodawców to:

  • Umożliwienie powierzania podmiotom zewnętrznym lub podmiotom z grupy firm podejmowania działań następczych w zakresie prowadzenia postępowań wyjaśniających. Taka możliwość jest uzasadniona m.in. złożonością materii będącej niekiedy przedmiotem zgłoszeń, która wiąże się często z koniecznością zaangażowania osób/podmiotów trzecich, w celu zapewnienia rzetelnego, profesjonalnego i niezależnego prowadzenia postępowań wyjaśniających, a także specyfiką funkcjonowania grup kapitałowych i wynikających z tego zależności, zarówno organizacyjnych jak i funkcjonalnych. Proponowana przez pracodawców zmiana polega na uzupełnieniu katalogu osób/podmiotów, które mogą być upoważnione do podejmowania działań następczych o podmioty zewnętrzne.
  • W katalogu spraw objętych procedurą zgłoszenia nie powinny się znaleźć przepisy prawa pracy. Nie było to przedmiotem konsultacji z partnerami społecznymi. Takie rozwiązanie nie jest zasadne i budzi zastrzeżenia wynikające ze specyfiki prawa pracy, jego bardzo szerokiego zakresu (Kodeks pracy, kilkanaście ustaw oraz dziesiątki rozporządzeń) oraz przewadze spraw o charakterze indywidualnym.
  • Wydłużenie czasu przyznanego przedsiębiorcom na wdrożenie nowych procedur z 3 do 6 miesięcy.

O podobne zmiany w ustawie o ochronie sygnalistów zaapelowała również Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca największe organizacje pracodawców.

Źródło:

www.lewiatan.org

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz